Grunt to dobry grunt

W budownictwie obecnie mamy dostępnych na rynku wiele preparatów z zasobu chemii budowlanej. Doświadczeni budowlańcy orientują się w nich dość dobrze, jednak nie każdy potrafi nadążyć za zmieniającymi się ofertami. To, co jest naprawdę potrzebne potrafi występować w wielu odmianach i tak na dobrą sprawę, często dobry wybór stanowi zagadkę dla początkującego inwestora.

Co na beton

Podstawą dobrego zabezpieczenia powierzchni betonowych jest grunt do betonu. Nie wolno zapominać, że beton, podobnie jak inne powierzchnie np. ceglane, cementowe lub wapienne jest chłonny. Stąd przyda się grunt, który praktycznie zabezpieczy takie struktury. Praktyczna ochrona materiałów przed wnikaniem wilgoci a co za tym idzie – korozją, jest elementarzem hydroizolacji. Zatem, zanim zaczniemy malować warto zagruntować podłoże.

Godnym uwagi rozwiązaniem będzie grunt głęboko penetrujący do betonu. Jego specyfika opiera się na głębokim wnikaniu w strukturę podłoża, co zapewni porządną izolację. Szczególnie istotne jest zabezpieczenie powierzchni narażonych na oddziaływanie czynników atmosferycznych, czyli:

  • elementów na balkonie
  • okolicach patio
  • odkrytych ogrodów
  • podjazdów
    -zagospodarowanych dachów

Gruntowanie i malowanie

Jednym z podstawowych celów gruntowania jest zwiększenie przyczepności elementów nakładanych później. To ważne, kiedy mamy do czynienia z sytuacją malowania większych powierzchni. Gruntowanie betonu zwiększa komfort pracy. Dodatkowo późniejsze nakładanie farb odbywa się w środowisku nie tylko lepiej przyczepnym, lecz także bardziej nośnym i o ujednoliconej chłonności.

Kolejnym parametrem, o którym warto wspomnieć w tym miejscu jest spójność podłoża. Warto zwrócić uwagę, czy ewentualne przebarwienia nie spowodują zaplamienia gotowej powierzchni. Jeśli mamy takie obawy, zastanówmy się nad zastosowaniem gruntu do betonu.