Projekt domu a działka

Pośród uniwersalnym projektów domów, które sprawdzą się niemalże na każdej działce, znajdują się domy piętrowe. Jest to dużo wygodniejsze i atrakcyjniejsze rozwiązanie niż dom parterowy, który wiąże się z wieloma ograniczeniami. Możliwe staje się funkcjonalne podzielenie stref na dwóch kondygnacjach, co z kolei przekłada się na komfort użytkowania. Znika problem ze skosami, które są utrapieniem podczas aranżowania wnętrz w domach z poddaszem użytkowym. Powierzchnia użytkowa domu piętrowego jest dużo większa niż to, co oferowane jest przez projekty domów z poddaszem. Dużo łatwiej, szybciej i taniej będzie urządzić piętro w przypadku tych pierwszych.

Na jakiej działce sprawdzą się domy piętrowe projekt?

Projekty domów piętrowych świetnie sprawdzają się przy małych i wąskich działkach, w przypadku których niemożliwe byłoby wzniesienie mieszkania parterowego – https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-pietrowych/. Jeśli powierzchnia zabudowy nie przekracza 40% powierzchni posiadanej działki, idealnym wyborem okazuje się być wybór projektu domu piętrowego. Pozwala to na optymalne wykorzystanie kubatury. Z czego to wynika?

• Domy piętowe mają mniejszą powierzchnię zabudowy niż powierzchnię mieszkalną, przez co zajmują mniej miejsca i można lepiej je zagospodarować.
• Projekt na planie prostokąta umożliwia optymalne zagospodarowanie nawet trudnego terenu.

W przypadku projektów piętrowych domów można liczyć na wiele wariantów usytuowania garażu. Może być on w bryle budynku lub znajdować się na przedniej/tylnej/bocznej elewacji. Przy krótkiej działce sprawdzi się garaż od frontu. Jeśli zależy nam na lepszym zagospodarowaniu przestrzeni znajdującej się przed domem i efektowniejszym zaaranżowaniu ogrodu, warto wybrać projekt domu z garażem na tylnej elewacji. Alternatywnym rozwiązaniem będzie garaż w piwnicy, jeśli zależy na uzyskaniu jeszcze większej przestrzeni do wykorzystania na działce. Mowa jest tutaj o projektach domów podpiwniczonych.