Maski chroniące przed gazem i czynnikami biologicznymi

Maski chroniące przed gazem i czynnikami biologicznymi

Maski gazowe przeciętnemu zjadaczowi chleba kojarzą się przede wszystkim z okresem wojny i to pierwszej z nich. Zdjęcia żołnierzy w maskach z wojennych okopów przypominają jak okrutna była to wojna, mimo, że nikt wówczas nie wiedział, że gaz wykorzysta się kiedyś przeciwko cywilom. Pomna doświadczeń wojennych większość formacji zbrojnych posiada maski przeciwgazowe w podstawowym ekwipunku żołnierza. 

Maski gazowe w czasach pokoju

Pomiędzy kolejnymi wojnami maski przeciwgazowe stosują, oprócz wojska, straż pożarna, ale wykorzystuje je również przemysł i rolnictwo, zawsze wtedy, gdy istnieje potrzeba chronienia przez pracownika dróg oddechowych przed różnego rodzaju żrącymi substancjami, produktami drażniącymi czy tylko przed pyłami. W rolnictwie oraz ogrodnictwie stosuje się je w pracy polegającej na wykonywaniu oprysków rolniczych upraw. Istnieje też szereg regulacji prawnych opisujących warunki, w których powinno się stosować maski przeciwgazowe. 

Maski gazowe w czasach pokoju

Rodzaje masek przeciwgazowych 

Maski przeciwgazowe podzielone są na dwa rodzaje: filtracyjne oraz izolacyjne. Używając maskę filtracyjną użytkownik oddycha oczyszczonym przez zamontowany filtr powietrzem. I nie ma tu znaczenia jakiego rodzaju substancja unosi się w powietrzu. Maski izolacyjne natomiast powodują, że do użytkownika w ogóle nie dociera powietrze czerpane z zewnątrz, oddycha on tlenem, który zostaje dostarczony przez urządzenie bezpośrednio połączone z maską. Istnieje jeszcze inny rodzaj maski, którą używa się jednorazowo, w wyjątkowych sytuacjach. Więcej >> https://www.bhp-gabi.pl/k167,drogi-oddechowe.html

Maski z filtrem biologicznym 

Maski z filtrem biologicznym przeznaczone są do codziennego stosowania. Chronią przed wirusami i smogiem. Najczęściej wyposażone są w filtry kombinacyjne lub/oraz zawierające węgiel aktywny. Zapewniają one ochronę przed drobnoustrojami nawet w 99%. Jednak by było one rzeczywiście tak skuteczne muszą być bardzo starannie dobrane, przede wszystkim idealnie pasować do kształtu twarzy i do niej przylegać. Filtry biologiczne chronią organizm przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.