Kask ochronny – kiedy, jaki i dlaczego?

Kask ochronny - kiedy, jaki i dlaczego

Kask BHP jest często obowiązkowym elementem wyposażenia pracownika, który ma za zadanie zabezpieczyć głowę przed uszkodzeniami. Wszelkie urazy głowy są szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia, dlatego przepisy jasno narzucają pracodawcom obowiązek zadbania o bezpieczeństwo podległych im pracowników przez stosowanie środków ochrony osobistej. Kiedy konieczne jest noszenie kasku i na co zwrócić uwagę wybierając kask? Sprawdź i bądź bezpieczny!

Kask ochronny – kiedy jest niezbędny?

Przepisy regulujące kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy jasno określają stanowiska pracownicze, które ze względu na warunki i charakter wykonywanych czynności są szczególnie narażone na urazy głowy. Kask ochronny jest obowiązkowy dla pracowników, którzy mogą doznać urazu głowy spowodowanego spadającymi przedmiotami, w wyniku uderzenia głową o wystające elementy i przedmioty ruchome lub podczas upadku, szczególnie z wysokości. Wśród zajęć objętych zaleceniami noszenia kasku ochronnego m.in. znajdują się prace budowlane, magazynowe, ziemne, skalne oraz prace na rusztowaniach i wysokościach.

Jak mądrze wybrać kask BHP?

By kask BHP mógł spełniać swoją funkcję przede wszystkim musi być odpowiednio dobrany i stabilnie leżeć na głowie. Jest to ważne ze względu na komfort pracy oraz ryzyko zsunięcia się kasku w wyniku uderzenia i tym samym pozbawienie pracownia ochrony. Bardzo ważna jest jakość użytego materiału i konstrukcja kasku roboczego. Tworzywo dzięki odpowiedniej strukturze i wytrzymałości powinno skutecznie pochłaniać energię uderzenia, a przemyślana budowa przekłada się na solidność, funkcjonalność i pełną kompatybilność z dodatkowymi środkami ochrony osobistej (np. okulary lub słuchawki wygłuszające). Istotna jest też wygoda i komfort pracy użytkownika, które gdy są zachowane, zdecydowanie ułatwiają pracownikowi przestrzeganie obowiązku noszenia kasku. Koniecznie należy zwrócić uwagę na normy i certyfikaty, które bezsprzecznie potwierdzają wartość użytkową i jakość danego środka ochrony osobistej. Ciekawe kaski ochronne można znaleźć na https://www.bhp-gabi.pl/k82,ochrona-glowy-kaski-ochronne.html.

kask ochronny na głowie pracownika

Nietypowe warunki pracy = specjalny kask BHP

Dodatkowo, poza właściwym dopasowaniem i podstawowymi parametrami kasku roboczego ważne jest uwzględnienie szczególnych warunków pracy. Kask ochronny o specjalnej konstrukcji i właściwościach pozwala na skuteczną ochronę pracownika przed innymi czynnikami szkodliwymi m.in.:

  • wysoką/niską temperaturą,
  • porażeniem prądem elektrycznym,
  • odpryskami stopionego metalu 
  • ryzykiem zgniecenia bocznego głowy.

Kaski do różnych prac charakteryzują się inną budową i użytymi materiałami, które pozwalają na skuteczną ochronę powiązana z dodatkowym ryzykiem, specyficznym dla danego stanowiska. 

Ubierz kask ochronny i chroń zdrowie – to proste!

Niestety wciąż wiele osób traktuje przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy z przymrużeniem oka, nie stosując się do zaleceń. Niezależnie od obserwowanej liczby wypadków na danym stanowisku pracy, nie powinno się lekceważyć ryzyka i zawsze sumiennie dbać o ochronę zdrowia i życia. Noszenie kasków ochronnych wraz z przestrzeganiem zasad BHP w łatwy sposób może uchronić przed przykrymi następstwami zdrowotnymi będącymi wynikiem, często zupełnie losowych i ciężkich do przewidzenia, niebezpiecznych zdarzeń w miejscu pracy.