Jedzenie należy traktować ze szczególnym szacunkiem. Nie chodzi tu wcale o oddanie szacunku czyjejś pracy, a raczej o to, że niewłaściwe obchodzenie się z produktami żywnościowymi może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Odpowiednie przechowywanie i przygotowywanie może mieć duży wpływ na samopoczucie osoby, która będzie je spożywać.
Idealna temperatura
Warto zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach przechowywane są poszczególne rodzaje pożywienia. W innych temperaturach powinny być trzymane rośliny, a w innych mięso. Różnice pojawiają się także w przypadku potraw, które są przetworzone termicznie. Dzięki dostosowaniu temperatury otoczenia mamy możliwość wydłużenia czasu przydatności do spożycia. Odpowiednio dobrane zimno ma znaczenie także w przypadku zamrażania półproduktów żywnościowych.
Bez dopływu powietrza
Kolejnym sposobem utrzymywania jedzenia w odpowiednim stanie do spożycia jest ograniczenie dopływu powietrza. Utlenianie może wspomagać rozwój mikroorganizmów, przez co produkty takie jak nabiał i mięso mogą stracić na jakości. Dopływ dużej ilości powietrza może także w wielu przypadkach wpłynąć na pogorszenie walorów wizualnych potraw.
Podczas gotowania
Dla kucharzy oczywistym faktem jest, że przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie umyć ręce, a także wyczyścić blat roboczy. Same blaty powinny być zabezpieczone, a między poszczególnymi częściami zaleca się zastosować klej do kontaktu z żywnością. Dzięki temu nie ma obaw o to, że drobinki pożywienia dostaną się w trudno dostępne zakamarki. Dodatkowo łączenia takie, jak klej oaz elementy, jak blaty, powinny być odporne na działanie detergentów. Odporność na takie środki pozwala uniknąć szybkiego wyeksploatowania przestrzeni roboczej. Ma to wpływ zarówno na aspekty wizualne i komfort pracy, ale także na to, jak długo obszar roboczy będzie mógł mieć kontakt z żywnością.