dom parterowy

Po zakupie działki, wielu ludzi zastanawia się, jak obniżyć koszty budowy domu. Wynajęcie architekta kosztuje stosunkowo dużo, a sprawy nie ułatwia fakt, że przy takim przedsięwzięciu jak stawianie nowej budowli, przybywa coraz więcej kosztów. Spora część właścicieli nieruchomości, decyduje się często na zakup gotowego projektu domu parterowego bądź piętrowego, eliminując tym samym konieczność korzystania z usług architekta. Na co zwrócić uwagę, bez względu na to czy korzystamy z pomocy architekta, czy nie?

Planowanie techniczne

Gotowe lub zamówione na potrzeby indywidualne projekty domów parterowych lub piętrowych muszą posiadać elementy odpowiedzialne za prawidłowe rozmieszczenie całej struktury energetyczno-cieplno-sanitarnej. Przy planowaniu należy zwrócić uwagę na dwie kwestie, które pomogą ograniczyć niepotrzebne koszty, zarówno w trakcie budowy, jak i późniejszej eksploatacji:

  1. Odpowiednie rozplanowanie pionów – dobrze skonstruowane instalacje techniczne pozwalają na ograniczenie użycia różnego rodzaju kabli bądź rur doprowadzających chociażby wodę do kranu. W dalszej perspektywie prąd, woda czy gaz przebywają krótszą drogę, wykorzystując do jej przebycia mniej energii.
  2. Bliskość kotłowni względem przyłącza gazowego – analogicznie do punktu pierwszego, zmniejsza się koszty eksploatacji i podłączenia.
dom parterowy

Prostota to ograniczenie wydatków

Innym sposobem na ograniczenie wydatków jest wybranie lub przygotowanie takiego projektu domu parterowego lub piętrowego, aby był on jak najbardziej foremny i kompaktowy. Warto także pokusić się o wybór dachu dwuspadowego, który jest zdecydowanie prostszy w położeniu i przez to tańszy.