Czasem bywa ciężko rozstać się ze zniszczonym lub potłuczonym przedmiotem, szczególnie gdy ma dla nas wartość sentymentalną lub wyjątkowo praktyczną. Próbujemy oczywiście go ratować głównie za pomocą kleju, ale z różnym skutkiem. W sklepach dostępne są różnego rodzaju kleje uniwersalne oraz do określonego celu. Jednymi z nich są kleje epoksydowe.

Dziwna nazwa, ale niezwykle prosty skład

Klej epoksydowy to przede wszystkim preparat na bazie żywicy epoksydowej. W sklepach dostępne są dwa jego rodzaje, które różnią się ilością zawartych składników. Wyróżnimy więc:

  • kleje jednoskładnikowe
  • kleje dwuskładnikowe

Każdy z nich składa się z żywicy epoksydowej oraz, gdy mowa o dwuskładnikowym kleju epoksydowym, z dodatkowego komponentu, np. utwardzacza aminowego. Aby zastosować tego rodzaju klej, należy wymieszać ze sobą dwie takie same proporcje jednego i drugiego składnika, czyli 1 : 1 i nałożyć na oczyszczoną powierzchnię. Utwardzanie klejów epoksydowych następuje zazwyczaj pod wpływem ciepła, światła lub mikrofal.

Zalety kleju epoksydowego

Charakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną, znaczną odpornością chemiczną, dobrymi właściwościami elektroizolacyjnymi oraz świetną przyczepnością na bardzo wielu podłożach. Po utwardzeniu klej staje się nietopliwą
i nierozpuszczalną spoiną tworząc mocne i trwałe połączenie różnych materiałów. Co można połączyć przy pomocy kleju epoksydowego dwuskładnikowego? Na rynku dostępnych jest kilka wersji, np.

  • uniwersalna,
  • gospodarcza,
  • do metalu,
  • motoryzacyjny itp.

Warto wybrać wariant najbardziej odpowiadający naszym potrzebom – https://budujmy.eu/pl/menu/kleje-epoksydowe-975.html. Klej epoksydowy dwuskładnikowy sklei bardzo wiele powierzchni w sposób wyjątkowo trwały, które następnie bezpiecznie można obrabiać mechaniczne, np. wiercić, szlifować, gwintować. Zakres jego zastosowań jest bardzo szeroki.