Kolory kasków a funkcje pełnione na budowie

Kolory kasków a funkcje pełnione na budowie

Nie od dziś wiadomo, że plac budowy to miejsce, w którym powstają różne obiekty. Każdego dnia można spotkać tam wielu pracowników, którzy pracują na ciężkim sprzęcie budowlanym. W związku z tym, nie jest tam trudno o jakiś nieszczęśliwy wypadek. Na każdym placu budowy powinien obowiązywać odpowiedni podział ról i obowiązków. Można tego dokonać za pomocą specjalistycznych, kolorowych kasków.

Rola kasków ochronnych – przepisy BHP

Odpowiednie kaski na budowie chronią pracowników przez wypadkami. Jeśli są one w odpowiednich kolorach to można szybko rozróżnić danego pracownika po pełnionych obowiązkach. W poszczególnych firmach kolory kasków ochronnych są regulowane przez odpowiednie przepisy zakładowe.

Kolory kasków a funkcje pełnione na budowie

Co prawda poszczególne kolory kasków ochronnych na budowie są przypisane do poszczególnych pracowników, ale bardzo często zdarza się tak, że nie jest to norma. W związku z tym warto za każdym razem sprawdzić kto aktualnie pełni daną funkcję na budowie.

Kolory kasków na budowie – co oznaczają?

Na każdym placu budowy obowiązuje aż siedem kolorów kasków ochronnych. Każdy z nich jest ściśle przypisany do posiadanych obowiązków.

Kask biały jest przypisany kierownikowi budowy, inspektorom bądź inżynierom. Sprawdź więcej na https://www.bhp-gabi.pl/n108,kolory-kaskow-budowlanych-jakie-maja-znaczenie.html

Pomarańczowy kask nosi geodeta. Jest to osoba funkcyjna, która zajmuje się pomiarem gruntów, działek oraz prowadzeniem niezbędnej dokumentacji.

Kolor niebieski kasku noszą pracownicy pracujący na wysokościach, elektrycy, oraz operatorzy maszyn budowlanych.

Żółty kolor kasku jest przeznaczony dla pracowników fizycznych. Z kolei zielone kaski noszą pracownicy BHP. Ostatni z używanych kolorów to czarny. Kask o tej barwie jest przypisany dla architekta bądź inspektora budowlanego.