powietrzne pompy ciepła monoblok
Monoblokowe pompy ciepła, w przeciwieństwie do modelów typy split, wymagają zabezpieczenia przed zamarzaniem wody krążącej pomiędzy budynkiem a jednostką. Mowa tutaj o coraz popularniejszych urządzeniach, które przeznaczone jest do pozyskiwania energii cieplnej z powietrza zewnętrznego i wykorzystania jej do ogrzewania wody bądź pomieszczeń. Monoblok oznacza, że urządzenie złożone jest z jednej jednostki zawierającej cały system.

Pompa ciepła powietrze woda monoblok – co warto wiedzieć?

Okazuje się, że pompy ciepła powietrze woda monoblok są dość łatwe w instalacji. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że zajmują mniej miejsca niż inne tego rodzaju instalacje. Mowa tutaj na przykład o pompach typu split bądź pompach ciepła geotermalnych. Co więcej, monoblok nie wymaga połączenia rur pomiędzy jednostkami, tak jak w przypadku split, co zdecydowanie ułatwia instalację. Warto też wiedzieć, że proces działania pompy ciepła powietrze-woda monoblok polega na pobieraniu ciepła z powietrze zewnętrznego, a następnie przenoszeniu go przez specjalny skraplacz do wody grzewczej w środku budynku. Co istotne, proces ten odbywa się przy zastosowaniu cyklu chłodniczego. W takim przypadku wykorzystywane jest medium chłodnicze do pobierania oraz oddawania ciepła.

pompa ciepła powietrze woda monoblok

Co warto wiedzieć o pompie ciepła?

Warto powiedzieć nieco o korzyściach wynikających ze stosowania pompy ciepła powietrza-woda monoblok. Okazuje się, że dzięki takiej instalacji zaoszczędzi się sporo energii i pieniędzy. Spowodowane jest to tym, że pompy ciepła zużywają mniej energii niż tradycyjne systemy grzewcze czy piece gazowe. Co więcej, są one bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, gdyż nie emitują spalin. Dlatego są powszechnie instalowane na całym świecie, w tym także w Polsce. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że koszt kupna i instalacji pompy tego rodzaju może być wyższy niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych.