Wybierz odpowiedni klej do gwintów dzięki temu poradnikowi

klej do gwintów

Klej do gwintów stosuje się jako środek naprawczy w przypadku zepsutego gwintu oraz jako środek zabezpieczający śrubę. Dzięki swoim właściwościom uodparnia on konstrukcję na różnego rodzaju drgania i inne czynniki zewnętrzne. Istnieje wiele różnych rodzajów klejów, które najczęściej różnią się kolorem opakowania. Przed pójściem do sklepu warto poznać konkretne oznaczenia oraz dowiedzieć się czym charakteryzują się poszczególne rodzaje klejów, aby podczas zakupu wybrać ten, który będzie dostosowany do naszych potrzeb.

Właściwości klej do gwintów

Klej do gwintów charakteryzuje się bardzo specyficznym procesem utwardzania. Przede wszystkim musi on mieć kontakt z metalem, przy jednoczesnym odcięciu dostępu powietrza. W przypadku przykręcania śruby oba te warunki zostają spełnione, co umożliwia zaschnięcie kleju oraz zabezpieczenie gwintu w odpowiedni sposób. Czas utwardzania kleju najczęściej zależy od rodzaju kleju oraz producenta. Informacje dotyczące tego parametru najczęściej można znaleźć na opakowaniu.

Jakie rodzaje klejów znamy?

klej do gwintów

Klej do gwintów to inaczej klej anaerobowy. Najczęściej pod taką właśnie nazwą możemy go spotkać w różnych marketach budowlanych. Warto mieć na uwadze, że nie istnieje jeden uniwersalny klej do gwintów. Można wyróżnić trzy główne rodzaje kleju, które różnią się od siebie właściwościami. Zaliczamy do nich kleje lekkie, średnie, oraz mocne. Te pierwsze przeznaczone są do zabezpieczania gwintów przed luzowaniem się oraz odkręcaniem. Śrubę zabezpieczoną przy użyciu takiego kleju możemy łatwo odkręcić przy użyciu prostych narzędzi.

Kleje średnie idealnie sprawdzają się w przypadku śrub narażonych na drgania. Ich odkręcenie wymaga nieco większych nakładów siły.

Kleje mocne z kolei stosuje się w przypadku śrub, których nigdy nie planujemy odkręcać. Po zastosowaniu takiego kleju, ich demontaż możliwy jest wyłącznie przy użyciu palnika. Wówczas należy podgrzać śrubę do odpowiedniej temperatury, aby rozpuścić klej.