Rodzaje zapraw budowlanych

Zaprawa murarska jest jednym z podstawowych elementów potrzebnych do budowania domu oraz innych obiektów. Ma ona wpływ na wygląd oraz konstrukcję budynku.

Co to jest zaprawa budowlana?

Zaprawą budowlaną (zobacz na budujmy.eu) jest mieszanka kruszyw i spoiw z dodatkami uszlachetniającymi, które po połączeniu z wodą tworzą jednolitą masę. Wysokiej klasy zaprawa jest odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, a także ma wieloletnią żywotność. Biorąc pod uwagę materiały, z jakich powstaje zaprawa, może być ona stosowana w określonych budynkach do konkretnych prac budowlanych.

Rodzaje zapraw

Zaprawy podzielić można, biorąc pod uwagę ich zastosowanie. Wyróżnić można następujące zaprawy:
– murarskie – używane są do wznoszenia murów i ścian, a także elementów konstrukcyjnych obiektów,
– tynkarskie – stosuje się je do wykończenia zewnętrznych oraz wewnętrznych ścian,
– gipsowe – są to specjalne wylewki i masy samopoziomujące używane do wykończenia na gładko ścian wewnątrz budynku,
– klejące – mają swoje zastosowanie podczas przyklejania kafelków, terakoty lub gresów i innych elementów dekoracyjnych,
– wodoszczelne – pozwalają na izolację fundamentów przed wodą, a niektóre wodoszczelne zaprawy stosowane są podczas budowy basenów i innych zbiorników wodnych,
– bezkurczowe – używane są do naprawiania powierzchni wykonanych z betonu.

Jak wybrać zaprawę?

Wybierając zaprawę, należy zwrócić uwagę na jej właściwości i zastosowanie, ponieważ umożliwi to dobranie odpowiedniej zaprawy do wykonywanych prac.
Podczas wyboru zaprawy trzeba wziąć pod uwagę jej odporność na proces ściskania i rozciągania, ponieważ ma to wpływ na wytrzymałość zaprawy.
Zaprawę trzeba odpowiednio dobrać pod względem oddziaływań warunków atmosferycznych oraz wilgoci. Zaprawa musi być także dobrana do miejsca jej zastosowania i innych materiałów, z jakimi będzie łączona.