Rekonstrukcja betonu przy pomocy zapraw naprawczych

Nawet w betonie zdarzają się uszkodzenia. Mogą być wynikiem bardzo wielu czynników, na które często po prostu nie mamy wpływu. Są one jednak do naprawiania, a w tym celu stosuje się nadlewanie betonu na beton. Jakiej zaprawy do tego celu użyć?

Skąd biorą się uszkodzenia w betonie?

Nowoczesne technologie mają zdecydowany wpływ na jakość mieszanek cementowych. Stosuje się do tego celu, m.in. specjalne dodatki do cementu, które zdecydowanie polepszają parametry techniczne betonu, ale i one z czasem są niewystarczające.

Na uszkodzenia konstrukcji betonowych mają wpływ różne czynniki. Są to przede wszystkim warunki atmosferyczne, związki chemiczne znajdujące się w powietrzu, czynniki biologiczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Powstałe w wyniku ich działania ubytki w betonie da się naprawić. Służy do tego zaprawa naprawcza do betonu.

Rodzaje zapraw do naprawy betonu

Na rynku dostępnych jest kilka skutecznych rozwiązań, które sprawdzą się w takich sytuacjach. Są to przede wszystkim:

  • zaprawy hydrauliczne, czyli typu CC,
  • zaprawy polimerowo-cementowe, czyli typu PCC,
  • zaprawy polimerowe, czyli typu PC.

Ich główna różnica polega przede wszystkim na zastosowanym spoiwie. Może to być między innymi frakcjonowane spoiwo lub polimery, albo ich mieszanka.

Naprawa betonu – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze odpowiedniej mieszanki najlepiej kierować się zaleceniami producenta lub skonsultować swój wybór ze specjalistą. Samo nakładanie zaprawy naprawczej związane jest również z wcześniejszym odpowiednim przygotowaniem całej powierzchni. Zaprawy tego typu cechują się bardzo dobrą przyczepnością oraz skutecznością, więc z ich pomocą można naprawiać różnego rodzaju konstrukcje betonowe i żelbetowe takie jak stropy, posadzki, balkony, wsporniki, słupy czy różnego rodzaju zbiorniki betonowe i żelbetowe.