Jakie są najpopularniejsze rodzaje pianki poliuretanowej?

Popularna pianka poliuretanowa dostępna jest nie tylko w postaci jednoskładnikowej, ale również wieloskładnikowej. W przypadku pian jednoskładnikowych mechanizm utwardzania następuje najczęściej pod wpływem powietrza i wilgotności. Pamiętać należy o tym, że pianka tego typu niestety nie nadaje się do wtryskiwania w mury warstwowe. Wynika to oczywiście z tego, że w murach panuje mała wilgoć.

Czym charakteryzują się najpopularniejsze pianki pur?

Jednoskładnikowa piana pur, to nic innego jak pianka niskoprężna, dlatego też zwiększa ona swoją objętość zaledwie o 50%. Pianka montażowa niskoprężna doskonale nadaje się do uszczelniania i montażu różnorodnych elementów, które ulegają łatwemu odkształceniu. Dwuskładnikowe pianki pur nie potrzebują wilgoci do utwardzenia i pęcznienia. Przyrost pianki wynosi zazwyczaj od 70% do 120%. Pianka montażowa tego typu bez żadnego większego problemu może być wykorzystana między innymi do ocieplania murów warstwowych i stopodachów. Pamiętać należy także o tym, że czas schnięcia w piankach wieloskładnikowych jest zdecydowanie większy, niż w przypadku pianek jednoskładnikowych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można je zdecydowanie szybciej obrabiać. Wieloskładnikowe pianki poliuretanowe są mniej elastyczne i wyróżniają się wysoką twardością.

Co warto wiedzieć o piankach poliuretanowych?

Pianka poliuretanowa charakteryzuje się bardzo wysoką przyczepnością nie tylko do stali i drewna, ale również do betonu – przejdź. Piana pur doskonale łączy się z polietylenem, silikonem, woskiem, teflonem i polipropylenem, który coraz częściej wykorzystywany jest w branży budowlanej. Doskonała przyczepność możliwa jest do osiągnięcia, dzięki niesamowitej strukturze. Bardziej gęste i zwarte pianki mocniej łączą się z poszczególnymi materiałami. Pamiętać należy także o tym, że im bardziej gęsta pianka, tym oczywiście zdecydowanie mniej przepuszcza ona parę wodną.